Голова профкому П. Г. Лихацький

Штат профкому (зліва направо): П. Г. Лихацький,

М. В. Дармограй, О. В. Покришко, В. Д. Волошин (2016)

Перший голова профкому працівників медичного інституту І. І. Яременко

(1957–1959)

Голова студентського профкому медичного інституту О. Р. Данилков

(1959–1962)

Профспілковий комітет Тернопільського державного медичного університету імені І. Я. Горбачевського МОЗ України – це самостійна, неполітична громадська організація, яка забезпечує соціальні, економічні, трудові права та інтереси студентів і працівників навчального закладу.

З 1957 до 1995 р. у Тернопільському медичному інституті окремо функціонували профспілкова організація працівників і профспілкова організація студентів, які обирали свої керівні органи – профспілкові комітети.

У різні роки профком працівників навчального закладу очолювали доц. І. І. Яременко, доц. І. О. Ситник, доц. М. М. Романовський, доц. С. К. Гордієнко, доц. М. Т. Герасимець, доц. В. Г. Ковешніков, доц. А. М. Фадєєв, доц. В. Д. Пришляк, доц. В. В. Покиньчереда, доц. І. К. Лойко, доц. Є. Й. Бліхар, ст. викл. Д. Г. Пархомець, доц. М. С. Творко, доц. І. І. Квік.

Профком студентської профспілкової організації в період її існування очолювали Б. І. Моначин, О. Р. Данилков, Ф. В. Джердж, М. Ф. Гуріненко, П. К. Шустер, Б. В. Голод, Р. В. Островський, О. І. Гергель, Я. І. Корнатовський, Т. В. Бабар, В. І. Кобіта, М. В. Турчин.


Домінуючою функцією профспілкового комітету працівників навчального закладу був захист їх інтересів, виділення матеріальної допомоги працівникам, відзначення ювілярів.

Профком працівників вів облік черги на отримання державних квартир, приймав рішення про їх виділення працівникам навчального закладу та оформляв відповідні подання у квартирний відділ виконкому міської ради. У 1987 р. профспілковий комітет добився виділення для працівників медичного інституту землі для дачного кооперативу і організував розподіл ділянок для тих, хто бажає їх отримати.

Студентська профспілкова організація була провідною ланкою в студентському самоврядуванні. Під її егідою працювали студентські ради в гуртожитках. У 80-х роках за рекомендацією профкому студенти навіть були комендантами гуртожитків. Студентський побут і матеріальний стан перебували в центрі уваги профкому. Голова профкому в складі стипендіальної комісії брав участь у призначенні студентам стипендій. Разом із комітетом комсомолу профком організовував роботу студентських будівельних, сільськогосподарських і соціальних загонів із догляду за людьми похилого віку, інвалідами, дітьми в дитячих будинках.

Завжди активно працювали культмасова і фізкультурно-спортивна комісії профспілкових комітетів навчального закладу.

У 80-х роках викладачі медичного інституту активно брали участь у художній самодіяльності, показуючи приклад для студентів. Художня самодіяльність інституту загалом, а також окремі жанри постійно були переможцями або призерами на обласних оглядах.

Профспілковий комітет організовував також спортивні змагання серед працівників і студентів Тернопільського медичного інституту. Особливо популярними були змагання з шахів, настільного тенісу, волейболу і риболовлі.

У спартакіаді «Здоров’я» серед викладачів міста медінститут багато років поспіль посідав І–ІІ місця. Серед вищих навчальних закладів м. Тернополя у спортивних змаганнях колектив медінституту посідав, в основному, ІІ місце після факультету фізвиховання педінституту.

Багато років профком організовував виїзди працівників і студентів навчального закладу на допомогу трудівникам села у збиранні овочів і цукрових буряків, заготівлі зеленої маси для корму худобі.

Профспілковий комітет навчального закладу щороку організовував літній відпочинок для працівників і студентів на спортивно-оздоровчій базі «Берізка» у с. Більче-Золоте. У 1984 р. за організацію роботи спортивно-оздоровчого табору «Берізка» Тернопільський медичний інститут посів ІІІ місце серед вищих медичних навчальних закладів України.

У 1989 р. на базі колишнього гуртожитку № 2 на вул. Чехова було відкрито профілакторій, яким опікувався студентський профком.

Періодично профком організовував одно- та дводенні виїзди працівників інституту на відпочинок у Карпати, на екскурсії в печери Борщівського району, історичними місцями Львівської, Вінницької, Хмельницької та Тернопільської областей.

Профспілковий комітет працівників також неодноразово організовував змагання серед підрозділів медичного інституту за всіма ділянками роботи. Звичайно, змагання були далекими від досконалості, але слугували певним стимулом у роботі.

У 1995 р. на спільній профспілковій конференції було вирішено об’єднати профспілкові організації працівників і студентів в одну профспілкову організацію і обрати об’єднаний профспілковий комітет. Очолювали профспілковий комітет навчального закладу доцент, згодом проф. А. Г. Шульгай (1995–2008 рр.), доц. Ю. В. Угляр (2008–2015 рр.). У червні 2015 р. головою первинної профспілкової організації ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського МОЗ України» обраний доц. П. Г. Лихацький.


Учасники міжвузівських спартакіад, спортивних змагань серед студентів і викладачів (70-ті роки)

Соціальний захист і оздоровлення працівників і студентів залишилися пріоритетними напрямками роботи профспілкового комітету.

У 1998 р. було відновлено відпочинок працівників і студентів у спортивно-оздоровчому таборі «Берізка», який був розміщений у мальовничому місці неподалік с. Більче-Золоте.

З 2003 р. розпочав функціонувати навчально-оздоровчий комплекс «Червона калина», який знаходиться в лісовій зоні поряд із смт Дружба Теребовлянського району. Тут організовано більш комфортабельні умови, де мають змогу відпочивати і оздоровлюватися працівники та студенти не тільки влітку, а й протягом року.

Оздоровлення працівників і студентів здійснювалося також у лікувально-профілактичному закладі «Медобори» у с. Конопківка Тернопільської області.

Відновили роботу вокальний і танцювальний гуртки навчального закладу, якими опікується профком.

Завдяки підтримці профспілкового комітету в університеті з’явився хор, який успішно виступає не тільки у вузівських концертах, а й за його межами; створено студентський драматичний театральний гурток, вистави якого неодноразово були представлені на студентських вечорах, присвячених видатним подіям та ювілеям відомих митців України.

Ансамбль народної пісні «Ехо Карпат». У центрі – керівник ансамблю студент І. Чонка (1977)

Профком активно бере участь в організації відпочинку та оздоровленні працівників і студентів у санаторіях України. Після припинення фінансування фондом соціального страхування впродовж останній двох років лікування дітей працівників у санаторіях Тернопільщини профком організовував за профспілкові кошти.

Первинною профспілковою організацією ведеться тісна співпраця із Тернопільською обласною профспілкою працівників охорони здоров’я України (голова – В. П. Кузів), яка долучається до участі в організації та проведенні професійних свят в університеті, надає допомогу у вирішенні різноманітних питань, що постають перед профспілковою організацією, прагне стимулювати професійне і особисте зростання колег.

Профком активно бере участь в організації культурно-масових заходів, зокрема відвідування найкращих театральних вистав, концертів популярних виконавців.

Ансамбль бального танцю Тернопільського медичного інституту (1983)

Профспілковий комітет університету також долучається до проведення щорічних Міжнародних студентських Літніх шкіл на базі НОК «Червона калина», благодійних акцій з допомоги дітям-інвалідам та малозабезпеченим у рамках організації «Червоний Хрест». Студенти-волонтери, які є членами профспілки, активно долучаються до руху волонтерів, які допомагають людям у рамках програми «Хоспісної та паліативної допомоги».

Профком запроваджує різні форми співпраці з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, територіальною інспекцією державного нагляду та контролю, спрямовані на попередження порушень у сфері праці.

Спільно з адміністрацією профспілковий комітет організовує вітання ветеранів Другої світової війни, а також працівників і ветеранів університету з ювілейними датами.

На відпочинку у навчально-оздоровчому комплексі «Червона калина» (2016)

Діти працівників університету отримують подарунки від профспілкової організації до Дня Святого Миколая (2016)

П. Г. Лихацький вітає працівників бібліотеки університету з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек (2016)

П. Г. Лихацький вітає працівників бібліотеки університету з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек (2016)

Ведеться тісна співпраця в рамках благодійних заходів, зокрема у матеріальній підтримці учасників і воїнів АТО, формуються Великодні кошики, вітальні подарунки до новорічних свят, організовується літній відпочинок для студентів Донецького та Луганського навчальних закладів у рамках проекту «Схід і захід разом».

Профком бере участь у вирішенні питань соціального розвитку, покращення умов праці, матеріально-побутового обслуговування працівників та осіб, які навчаються в університеті, а також забезпечує відшкодування коштів, витрачених на лікування працівників навчального закладу, у вигляді матеріальної допомоги.

На сьогодні колектив профспілкового комітету Тернопільського національного медичного університету імені І. Я. Горбачевського МОЗ України нараховує понад 20 осіб. До штату профкому входять: голова – доц. П. Г. Лихацький, заступник голови із роботи з працівниками – доц. В. Д. Волошин, заступник голови із роботи зі студентами – доц. О. В. Покришко, головний бухгалтер – М. В. Дармограй.

Профспілковий комітет університету завжди є гідним орієнтиром і помічником у захисті прав його працівників і студентів. Він виступає за повномасштабне відродження, особливо у соціальній, виробничій і життєвій сферах, відкрито заявляє про свою позицію гласності у захисті інтересів його членів, дотримуючись гасла «В єдності – наша сила!».